تاریخچه لامپ‌ها و روشنایی (سفر لامپ‌ها)

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 10 دقیقه

ما در سال 2020 زندگی میکنیم و امروزه نیروی الکتریسیته یک مشخصه‌ی مورد استفاده و عامل پیش نیاز اجرای تمامی پروژه ها در سطح جهان است.
خیلی از اختراعاتی که ما به سادگی از کنارشون رد میشیم روند طولانی و پیچیده ای داشتن تا امروزه به یک سرویس عادی تبدیل بشن. مثلا لامپ‌ها و چراغ‌ها برای اینکه به کارایی امروزه برسن و مورد اعتماد واقع بشن مسیر پر پیچ و خمی رو گذروندن و آزمایشات فراوانی رو پشت سر گذاشتن.
 فاصله زمانی زیادی از اختراع انواع لامپ‌ها تا تولید انبوه اون‌ها وجود داشته که با هم تو این مقاله در موردش میخونیم.
در این مقاله ما بررسی میکنیم که تولید لامپ ها تا بهینه سازی مصرف انرژی چه روزایی رو گزرونده...
در ادامه با برقکارآن همراه باشید.

1803 – اولین چراغ قوس الکتریکی

دانشمندان سال‌های متمادی فراوانی رو برای خلق وسیله‌ای که شب‌های تاریک ما رو روشنایی ببخشه صرف کردن.
نخستین بار مردی به نام همفری دیوی چراغی رو اختراع کرد که از نیروی محرکه‌ی برقی یک باطری تغذیه میکرد.این لامپ، نوری صدها برابر بیشتر از شمع ها و چراغ های گردسوز که منابع تولید روشنایی اون دوره بودن تولید میکرد.

1835 – اولین لامپ حبابی

جیممز بومن لیندسی اولین شخصی بود بار الکتریکی را در داخل یک حباب شیشه ای گنجوند. ایشون با ذوق و اشتیاق فراوانی اختراعش رو به همگان نشون داد اما برای آدمای اون دوره این پدیده غیر قابل اعتماد بود. همیشه آدم‌هایی هستن که در برابر تغییرات گارد نشون میدن!

1841 – شبی روشن!

در قرن شانزدهم میلادی شب‌ها خلافکاران در سطح پاریس مرتکب جرایم زیادی میشدند. جناب لویی پادشاه اون دوره دستور داد که تمامی معابر رو برای جلوگیری از ارتکاب جرم روشن کنن. بعدها نیز با استفاده از چراغ قوس الکتریکی آقای دیوی، این شهر با ثبت رکوردی جدید به اولین شهری تبدیل شد که تمامی خیابوناش رو با این تکنولوژی روشنایی بخشید و این اقدام شهرداری پاریس کمک شایانی به عمومی کردن این علم و هنر کرد ، بیخود نیست که یکی از القابش "شهر نور" یا "شهر روشنگری" هستش! 

1856 – تیوب لوله گیسلر

هنریک گیسلر تاجر در زمینه صنعت شیشه، همراه با یک پمپ جیوه مکانیکی تیوب خاصی برای کار کردن با نیروی برق ایجاد کرد. این تیوب قابلیت ذخیره انرژی برق رو داشت و میتونست نور ساطع کنه و پیش نیاز به وجود آمدن نورپردازی با چراغ های نئونی شد.

1879 – طراحی های توماس ادیسون

ادیسون زندگیش رو تماما به انجام آزمایشات الکتریکی اختصاص داد و نتیجه ی اولین اختراعش در سال 1879 نمایان شد. بعد از خریدن ایده ی هنری وودوارد در سال 1880 اولین لامپ 16وات رو با تولید گسترده دست عموم مردم رسوند. توماس شب و روز از تلاش دست نمیکشید و ازون دسته از آدم‌ها بود که اعتقاد داشت برای رسیدن به هدف باید "هرکاری" کرد.که البته از نظر اخلاقی میشه گفت نظر درستی نیست! خصوصا که دنیای امروز ما بیشتر از مخترعین به انسان‌های آگاه و آرام احتیاج داره.

1893 – نیکلا تسلا

آقای تسلا همدوره‌ی ادیسون بود و قبل از افتتاح مرکز علمی شخصیش باهاش همکاری نزدیکی داشت. جریان برقی الکتریسیته مورد استفاده ما از نوع متناوب هست که از دستاورد های بزرگ تسلا‌ست. ایشون مطالعات گسترده ای در مورد تولید چراغ الکتریکی بی سیم انجام داد. عده ای از افراد اهل تاریخ اعتقاد دارن که آتش‌سوزی کارگاه او با نقشه‌ی ادیسون انجام شده! چراکه تسلا باوجود اینکه دانشگاه نرفته بود، چندین قدم از تکنولوژی زمانش جلوتر بود اما به علت فقر هیچگاه به اندازه ادیسون معروف نشد..

1910 – نورپردازی نئون

چراغ های نئون توسط جورج کلاود دانشمند فرانسوی و همچنین نیکلا تسلا اختراع و در نمایشگاه اتومبیل پاریس به نمایش عموم گذاشته شد. همچنین در سال 1919 افتتاحیه اپرا هال پاریس شبی نورانی رو با اولین نمایش عمومی چراغ نئونی به خود دید. برای سال‌های متمادی، پاریس همچنان بستر مناسبی رو برای اختراعات جدید و به‌روز نورپردازی فراهم میکرد.

1936 – لامپ های فلورسنت

25 سال بعد از ابداع لامپ نئون، ادموند گرمر دانشمند آلمانی، اولین لامپ فلورسنت را اختراع کرد.
از عمده مزایای این سری از لامپ‌ها نسبت به نسخه های پیشین، عدم ایجاد خیرگی چشمی بود و زمان زیادی نگذشت که لامپ فلورسنت بخاطر شعاع نور بهتر و عمر بیشتر به محبوبیت رسید و فراگیر شد.

1939 – نمایشگاه بین المللی

در نمایشگاه بین المللی نیویورک، کمپانی های زیادی به نشون دادن نقاط قوت نورپردازی لامپ فلورسنت پرداختن و بحبوحه جنگ جهانی دوم و نیازهای اقتصادی باعث شد این دسته از لامپ ها با توجه به مصرف کمتر برق و عمر بیشتر از لامپ های رشته ای مورد استفاده همگان قرار بگیرد.

1981 – مصرف بهینه در روشنایی الکتریکی

در این سال کمپانی فیلیپس موفق شد لامپ فلورسنتی بسازه که در ذخیره انرژی صرفه جویی میکرد و به مراتب مصرف برق کمتری داشت، اما به دلیل بالا بودن هزینه تولید، این تکنولوژی مورد استقبال مصرف کنندگان قرار نگرفت.

1991 – لامپ های ماندگار‌تر

لامپ 16 واتی که ادیسون تولید کرد عمر مفیدش حدودا 1200 ساعت بود. کمپانی فیلیپس بعد از تجربه نه‌چندان موفق بهینه سازی لامپ فلورسنت در دهه 80 میلادی، اینبار موفق شد چراغی بسازه با عمر مفید حدودا 60هزار ساعت و قیمتی مناسب مصرف کننده که به نوبه‌ی خودش پیشرفت تحسین برانگیزی بود.

1995- لامپ های ال ای دی (LED)

فردی به نام شوجی ناکامورا، دانشمند ژاپنی تبار که در آمریکا زندگی میکرد شیوه ای جدید در نوع اثر گذاری نوری به‌وجود آورد.او با استفاده از دیود های انتشار دهنده ی نور، انقلابی عظیم در صنعت نورپردازی ایجاد کرد و با استفاده از این دیود ها تونست نور آبی متمایل به سفید ایجاد کنه.

2000 – ال ای دی (LED) فشرده

اداره کل انرژی جهانی بر اساس یافته هاش به این نتیجه رسید که باید در دنیای لامپ‌های الد تغییرات کارآمدی ایجاد بشه بنابراین دانشمندان متخصص این سازمان دستگاهی ساختن که بتونه تمامی اجزای لامپ رو یکجا فشرده سازی و بسته بندی کنه. لامپ های LED امروزی که ما استفاده میکنیم نتیجه ی تحقیقات و آزمایشات این موسسه است.

2012 – ذخیره سازی جهانی انرژی

در سال 2012 بطور میانگین در آمریکا 49 میلیون چراغ LED مورد استفاده قرار گرفت که منجر به صرفه جویی 675 میلیون دلاری شد. گمان میره در سال 2020 نیمی از بازار آمریکا مصرف کننده ی الد باشن. از مهمترین دلایل گسترده شدن مصرف این چراغ ها صرفه جویی 75 درصدی برق و عمر 25 برابری اونها نسبت به چراغ های رشته ایه.
از انقلاب صنعتی تا حال حاضر انسان ها بیش از توان بازسازی زمین از منابع تجدید ناپذیر استفاده کردن. ادامه دادن این روند منجر به زودتر تموم شدن منابع تجدید ناپذیر میشه و به صورت کلی این دسته از منابع به دلیل عدم ثبات قابل اتکا نیستن. از این جهت دانش روز به سمت استفاده از منابعی روی آورد که پایان ناپذیرن. تکنولوژی‌ پنل خورشیدی شکل جدیدی از تامین انرژی رو به‌وجود آورده که پیش‌تر در این مقاله کشور های بیشتاز این عرصه رو معرفی کردیم.

0 / 5

نویسنده

25سالمه، ساکن تهران ، دانش آموخته رشته حسابداری و زبان انگلیسی حوزه دیجیتال و تکنولوژی رو از 16 سالگی دنبال میکنم و این دنیای گسترده علمی برام جذابه به علوم فضایی و ستاره شناسی علاقمندم و حفاظت از انرژی و محیط زیست برام اهمیت زیادی داره

25سالمه، ساکن تهران ، دانش آموخته رشته حسابداری و زبان انگلیسی. حوزه دیجیتال و تکنولوژی رو از 16 سالگی دنبال میکنم و این دنیای گسترده علمی برام جذابه به علوم فضایی و ستاره شناسی علاقمندم و حفاظت از انرژی و محیط زیست برام اهمیت زیادی داره

دیدگاه شما

0 دیدگاه
منتظر دیدگاههای ارزشمند شما هستیم

پست‌های پیشنهادی ما

محاسبه روشنایی

lux
متر
متر
متر مربع
کلیک کنید و انتخاب کنید
lm
عدد

مشاوره رایگان

اطلاعات خواسته شده را برای ما ارسال کنید تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکنه با شما تماس حاصل فرمایند.
برقکاران
شماره تماس مستقیم برقکاران 021-33924086 | 021-33924096
آدرس ایمیل برقکاران InfoAtBarghkaron.com
بستن

پروفایل کاربری

لیست علاقمندی‌ها

نظرات من

بازدیدهای اخیر

پشتیبانی

ما معتقدیم که نظرات, پیشنهادات و انتقادات شما تنها راه رشد ما خواهد بود.

همچنین شماره‌های تماس 33924086-021 , 33924096-021 برای تماس مستقیم با تیم پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

Made with

`

by BarghkarOn

© 2018 BarghkarOn. All rights reserved.

عملیات با موفقیت انجام شد