برقکاری ساختمان چقدر هزینه دارد؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
شاید از زمانی که یه نفر میتونست تمام نیازهای خودش و خانوادش رو برای زندگی و رفاه نسبی متناسب با زمانه ای که توش زندگی میکرد براورده کنه سالیان یا شاید قرن‌ها گذشته باشه. رفته رفته کارها تخصصی شدند و هرکسی در یک سری از زمینه ها فعالیت کرد. دقیقا از همون موقع ها هم بود که باید در عوض کاری که کسی برای من انجام میداد من هم کاری برای اون میکردم تا بی حساب بشیم . ولی شاید کاری که من میتونستم انجام بدم توی اون لحظه بدرد اون نمیخورد !
اینجا بود که پول وارد داستان شد و همونجا تو جایگاه خودش مونده تا امروز ولی اینکه برای انجام هر کار یا خدمت چه کسی و یا به چه روشی تعین کننده مقدار پولی که باید رد و بدل بشه خودش داستان داره.
البته ما در وبلاگ برقکارآن قصد روایت تاریخچه پیدایش پول رو نداریم و بعد از این مقدمه کوتاه در اینجا میخواهیم بریم سراغ انواع کارهای مرتبط با تاسیسات برقی البته بیشتر از نوع فشار ضعیف و داخل پرانتز بیشتر خونگی و از چند و چون و چگونگی براورد قیمت و اجرت کار مطلع بشیم.
در ادامه با برقکارآن همراه باشید.

مفهوم پروژه

شاید براتون عجیب باشه و یا تا حالا به این موضوع فکر نکرده باشید که از تعویض یک لامپ کوچک تا احداث و راه اندازی یک نیروگاه تولید برق میتونه به اسم پروژه شناخته بشه. با این تفاوت که پروژه های بزرگ خودشون میتونن به تعداد بیشتری پروژه کوچکتر تقسیم بشوند.
در کل هر چیزی که در تعریف زیر قرار بگیره به کار شکل پروژه میده :

تعریف پروژه : " طبق تعریف استاندارد های مختلف به انجام یک عملکرد در مدت زمان محدود و مشخص و هزینه معلوم و محدود برای دستیابی به نتیجه از پیش تعین شده و یا تحویل شدنی های تعریف شده و با کیفیت مورد توجه قرار میگیرد. "

به عنوان مثال پس میشه حتی نصب یک پریز رو هم به این صورت بیان کرد. 
برای این پروژه نیاز به منابعی مشخص مثل یک پریز برق و چند متر مثلا سیم و ترمینال پیچی به عنوان لوازم مصرفی و پیش بینی و ارایه زمان شروع و اتمام و نحوه سنجش کیفیت خدمت انجام شده، همینطور میزان هزینه دستمزد داریم . 
برای پروژه‌های گسترده که نیاز به برنامه ریزی و نظارت و اجرای دقیقتر و بیشتری داره هم دقیقا همین مراحل رو باید از قبل پیشبینی کرد با این تفاوت که همونطور که در مقدمه هم خدمتتون گفته شد شاید یک نفر یا حتی یک تیم نتونه تمام مراحل رو به تنهایی انجام بده و مجبور باشیم برای هر بخش از تخصص افراد یا تیمهای مختلف استفاده کنیم ، این مورد با بزرگ شدن پروژه ها بیشتر به چشم میاد.


سفارش برقکاری آنلاین
 02133924086 - 02133924096 مشاوره رایگان توسط بهترین برقکارها


دسته بندی مراحل یک پروژه رو میشه به صورت زیر انجام داد :

■ آغاز پروژه که شامل دریافت سفارش یا پیشنهاد کار میباشد.
■ برنامه ریزی پروژه که شامل برآورد هزینه ها و زمانها و چگونگی ترتیب مراحل انجام کار ها.
■ اجرا که شامل اجرای دقیق و به ترتیب مراحل برنامه ریزی شده میباشد.
■ کنترل کیفیت انجام که شامل کنترل تمامی سطوح برنامه ریزی و اجرا در حین عملیات تا خاتمه آن میباشد.
■ خاتمه پروژه که شامل اتمام تمامی مراحل میباشد.

همونطور که دیدید همه کارها رو میشه در این پنج آیتم مدیریت کرد و نتیجه مطلوب رو دید . ولی موارد گفته شده به صورت خیلی کلی بود و مطابق پروژه ای که قراره اجرا بشه باید باید آداپته بشه به عنوان مثال اگر ما با یک ساختمان مثلا شش واحدی سر و کار داشته باشیم بعد از آغاز کار پروژه در بخش دو باید چگونگی دریافت دستمزد یا مراحلی که باید طی اون شما مبلغی رو به عنوان هزینه های پروژه از کارفرما دریافت کنید به صورت کاملا واضح و روشن بیارید و در قسمت سوم از مرحل بالا که "اجرا" بود طبق همون پیش برید.
 

........................ یک خط نوشته از هزار تا گفته معتبرتره! ........................
 

یادم نیست اولین بار این جمله رو از کی شنیدم ولی برای همیشه یادم نگه داشتم.
سعی کنید قبل از شروع کار چه به عنوان کارفرما و چه به عنوان پیمانکار تا جایی که میتونید موارد مهم کار از جمله درخواستی که مورد نیاز به انجام هست و مراحل و زمانبندی و برآورد قیمت و هزینه و مراحل و نحوه دریافت یا پرداخت و هر چیزی که فکر میکنید ممکنه مورد بحث باشه به صورت کتبی داشته باشید. مثلا جابجا کردن نخاله ها یا آوردن مصالح به طبقات یا زمان‌هایی که ممکنه بدلیل مدیریت زمانی بد ساخت و ساز شما معطل بشید و ... در هر صورت همیشه این رو مد نظر داشته باشید نه شما از داخل مغز و اعماق افکار نفر مقابلتون خبر دارید و نه برعکس پس هر چیزی که لازم میدونید هرچند معمولی و پیش پا افتاده بهتره که بیان کنید و اگر فکر میکنید نیاز هست این کار رو در حضور و امضای دو نفر شاهد هم بهتره که انجام بدید. 
خجالت و رودربایستی رو هم بذارید کنار چون این کار به صلاح هردو طرف هست و به قول معروف جنگ اول بهتر از صلح آخره.


ریزه کاری های برآورد هزینه ها

یکی از مهمترین بخشهای هر پروژه بخش مالی و هزینه های اون پروژه هست. ما در اینجا برای روشن شدن بیشتر این بخش مهم از مقیاسهای کوچک تا پروژه های بزرگتر و روشهای مختلف و مواردی که در قیمت دادن و براورد هزینه نقش داره صحبت خواهیم کرد.

عرضه و تقاضا

عرضه و تقاضا

کار برقکاری ساختمان و یا پیمانکاری برق و شاخه های کاری مرتبط با اون هم دقیقا مثل تمام فعالیت‌های غیر انحصاری اقتصادی تابعی از میزان عرضه و تقاضاست. اگر شما در منطقه ای فعالیت داشته باشید که بنا به هردلیل مثلا بدی آب و هوا یا بعد مسافت بالا و عوامل دیگه ، تعداد همکاران و یا بهتر بگیم رقبای کاری تون کم باشه میتونید کار با کیفتتون رو با قیمت نزدیک به سقف بازه قیمتی در نظر بگیرید _ البته از فاکتور انصاف نباید دور شد - و یا برعکس اگر تعداد افرادی که میتونند اون خدمت یا کار رو انجام بدند زیاد باشه شما مجبورید برای برنده شدن توی مناقصه قیمتی با کمترین سود رو اعلام کنید. ولی باید به یاد داشته باشیم در هر شرایطی نباید از موازین و مقررات کاری دور بشیم و خدایی نکرده برای کم کردن هزینه ها از کیفیت کار بزنیم. چون همیشه مشتری راضی بهترین مبلغ و بازاریاب برای یک کارآفرین میتونه باشه و به هیچ عنوان نباید اون رو ازدست داد.


ضریب دشواری کار

از جمله مسایل دیگه که میتونه توی قیمت دادن تاثیر داشته باشه ضریب دشواری کاره .
فرض کنید قرار باشه شما نمای یک بنا رو نور پردازی کنید ، چیزی که مسلم هست اینه که کار کردن در ارتفاع چهار متری با کارکردن در ارتفاع بیست و چهار متر –مثلا ساختمان هشت طبقه- متفاوت و دارای اجرت بالاتریست.
این مورد در خصوص بعد مسافت از بافت مسکونی هم صدق میکنه ، مسلما کار در بافت شهری با یک پروژه رفاهی جاده ای و خارج از شهر که پنجاه کیلومتر با اولین موجود زنده فاصله داره سختی خودش رو داره و در هزینه ها باید لحاظ بشه.

پروژه های خرد و کلان

همینطور که از اسمش پیداست کوچک و به قول معروف خرده کاری بودن پروژه با کلان بودن و به قول معروف کلی بودن پروژه در تعین قیمت و براورد هزینه اجرای برق متفاوت هستند .
فرض کنید شما بابت نصب و راه اندازی زنگ فراخوانی خانم منشی به مطب یک پزشک رفته باشید یا برای قیمت دهی پروژه برق ساختمان شش طبقه که قراره ساختمان پزشکان بشه.!
تو این مواقع معمولا اجرت اون کار خرد به مراتب بسیار بالا تر از انجام همون کار در دل پروژه بزرگ هست و بهتره بگیم اصلا قابل مقایسه نیست.


رند بودن یا دست گیر بودن کار

فرض کنید قرار باشه کاری که میخواهید انجام بدید دارای موانع اجرایی برای شماست مثلا داکت کشی تو یه شرکت یا شعبه یک بانک که کارمندا نمیتونن کارشون رو تعطیل کنند و یا محل قرارگیری اسباب و وسایل واقعا دست و پا گیره تو این مواقع با اینکه صورت مساله ممکنه نشون بده کار خیلی سبک و راحت انجام میشه ولی در عمل شما با مشکلات اجرایی برخورد خواهید کرد که حتما باید با استفاده از تجربه خودتون اونها رو ببینید و در صورت هزینه ها لحاظ کنید.
 

پروژه ی خرد و کلان برقکاری


نحوه محاسبه هزینه ها و اجرت

برق شعله ای چند؟!!

در گذشته یکی از رایجترین روشها برای سیستم برقکاری ساختمان سیستم " شعله " بود که سابقه اون به زمانی برمیگرده که برق تازه وارد ایران شده بوده و تو خونه ها خبری از کنتور نبود و مامور برق برای محاسبه مصرف هر خونه تعداد شعله های روشنایی رو شمارش میکرد و از همون شمارش معلوم میشد هر خونه چقدر باید پول به اداره برق پرداخت کنه. بعدها این واحد شمارش با اضافه شدن هر پریز به عنوان یک شعله در محاسبات برق ساختمان هم بکار میرفت (من خودم به مبلغ 120 تومن بابت هر شعله کار کردم!) 
سیستم شعله ای هم قوانین خاص خودش رو داره یا بهتره بگیم داشت و هرجا کلید یا پریز نصب شده بود یک شعله حساب میشه ضمنا آیفون به تعداد زنگ و سیم هود و فیوز مینیاتوری و سیم آنتن در پشت بام و پریز تلفن هر کدوم یک شعله حساب میشه.


همه چیز در مورد کلید و پریز


برق کنترات یا چکی

با توجه به استاندارد شدن ساخت و ساز ها و وجود لوازم برقی ثابت در آشپزخانه ها و تقریبا یکسان سازی فضای داخلی آپارتمانها مثلا تقریبا تمام آپارتمانها در خصوص داشتن سیستم دوربین مداربسته محیطهای عمومی مشترک هستند در صورتی که شاید در دهه های گذشته این مورد به عنوان آپشن حساب میشد و یا سیستم آیفون در دهه های قبل تر... بنابراین مبنای محاسبات هزینه برق کشی از شعله ای به بر آورد کلی تغییر کرد. اصل کلی در قیمت علاوه بر موارد ذکر شده پیشین به صورت عرف محاسبه و در یک بازه بین حداقل و حداکثر بیان میشه.
به طور مثال یک ساختمان شش تا هشت واحد با متراژ بین هفتاد تا صد متر در سال 98 اجرت کاری بین دو تا دو و نیم میلیون تومان با احتساب مشاعات به عنوان یک واحد مجزا در نظر گرفته میشود.
باید دقت کرد کمتر بودن تعداد واحد یا متراژ و یا زیاد بودن تعداد واحد یا متراژ تعین کننده خرد یا کلان بودن پروژه خواهد بود.


محاسبه اجرت خرده کاری بر مبنای روز مزدی

در هر صورت نحوه اجرای پروژه در مدت زمان کمتر یا بیشتر میتونه روی براورد هزینه تاثیر داشته باشه .در هر صورت شما با براورد زمانی انجام کار و نفر/روز اتمام پروژه میتونید براورد قیمتی رو ارائه بدید . به این صورت که باید دید این پروژه – در مورد کار بزرگ هم صدق میکند - به چند روز کار استاد کار برق و چه تعداد روز کار وردست برق و چند کارگر نیاز داره با توجه به دستمزد روزانه میشه به عدد و ارقام کلی رسید و در محاسبات ازش استفاده کرد.


استفاده از فهرست بها

هر ساله با توجه به رشد اقتصادی کشور و از طرفی تورم و بالا رفتن نرخ دستمزدها و خدمات در بخشهای مختلف فهرست بهای مفصلی از طرف وزارت صمت صادر و در محاسبات مالی شرکتهای بزرگ و عمدتا دولتی مورد استفاده قرار میگیره ، در صورتی که طرفین قرارداد به جمع بندی و توافق برسند که بر این مبنا محاسبات رو انجام بدهند به نظر من جامع‌ترین و کامل‌ترین مرجع هست و تقریبا همه چیز در اون لحاظ شده .

در کل چیزی که شما به عنوان قیمت ارائه میکنید مثل بیشتر کارها معرف قدرت بازاریابی، تجربه و مشتری مداری شماست و ممکنه ارائه قیمت دور از واقع و اصطلاحا "قیمت پرت" منجر به عدم دستیابی شما به انجام اون پروژه و یا ضرر و زیان شما بشه.

قیمت لیست خدمات برقکاری

در انتها ما لیست قیمت‌های خدمات برقی در سایت برقکارآن رو براتون میذاریم تا بتونید محاسبات داشته باشید. نکته‌ی مهم اینه که این قیمت ها ثابت و قطعی نیست و ممکنه در جمع کار و طبق کلیت سفارش شما تغییر داشته باشه و برقکار بتونه با قیمت کمتری براتون انجامشون بده.
 

لیست خدمات برقکاری ساختمان
 

لیست هزینه خدمات عیب یابی برقکارآن
نام خدمات  توضیحات قیمت سفارش
عیب یابی و رفع اتصال برق تک فاز علت یابی هرگونه اتصالی مشکل ساز الکتریکی تک فاز بدون احتساب تعویض قطعه معیوب تا یک ساعت 500,000 ریال سفارش
عیب یابی و رفع اتصال برق سه فاز علت یابی هرگونه اتصالی مشکل ساز الکتریکی سه فاز بدون احتساب تعویض قطعه معیوب تا یک ساعت 850,000 ریال سفارش

پاینده و پیروز باشید.

0 / 5

نویسنده

25سالمه، ساکن تهران ، دانش آموخته رشته حسابداری و زبان انگلیسی حوزه دیجیتال و تکنولوژی رو از 16 سالگی دنبال میکنم و این دنیای گسترده علمی برام جذابه به علوم فضایی و ستاره شناسی علاقمندم و حفاظت از انرژی و محیط زیست برام اهمیت زیادی داره

25سالمه، ساکن تهران ، دانش آموخته رشته حسابداری و زبان انگلیسی. حوزه دیجیتال و تکنولوژی رو از 16 سالگی دنبال میکنم و این دنیای گسترده علمی برام جذابه به علوم فضایی و ستاره شناسی علاقمندم و حفاظت از انرژی و محیط زیست برام اهمیت زیادی داره

دیدگاه شما

1 دیدگاه
منتظر دیدگاههای ارزشمند شما هستیم
برقکار سایت
29 بهمن 1398
0
0
سلام من چطوری میتونم بدونم خدماتتون قیمتش چنده؟ ممنون میشم زود جواب بدین
سلام. وقتتون بخیر. شما می‌تونید از طریق صفحه سرویس‎‌ها به نشانی www.barghkaron.com/service هزینه تمامی خدمات برقکاری رو مشاهده بفرمایید.

پست‌های پیشنهادی ما

محاسبه روشنایی

lux
متر
متر
متر مربع
کلیک کنید و انتخاب کنید
lm
عدد

مشاوره رایگان

اطلاعات خواسته شده را برای ما ارسال کنید تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکنه با شما تماس حاصل فرمایند.
برقکاران
شماره تماس مستقیم برقکاران 021-33924086 | 021-33924096
آدرس ایمیل برقکاران InfoAtBarghkaron.com
بستن

پروفایل کاربری

لیست علاقمندی‌ها

نظرات من

بازدیدهای اخیر

پشتیبانی

ما معتقدیم که نظرات, پیشنهادات و انتقادات شما تنها راه رشد ما خواهد بود.

همچنین شماره‌های تماس 33924086-021 , 33924096-021 برای تماس مستقیم با تیم پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

Made with

`

by BarghkarOn

© 2018 BarghkarOn. All rights reserved.

عملیات با موفقیت انجام شد