آیفون های صوتی و تصویری و کدینگ و روش نصب آن‌ها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 9 دقیقه
ما در این مقاله قصد داریم در رابطه با آیفون های صوتی و تصویری و تفاوت هاشون با یکدیگر صحبت کنیم. بحث آیفون ها، حالا چه صوتی یا تصویری یکی از مباحث مهم و بسیار کاربردی در صنعت برق ساختمان و برقکاری هست و یک برقکار ماهر باید انواع آیفون های صوتی و تصویری رو بشناسه و نحوه ی نصب و سربندی اونارو بلد باشه و همینطور بتونه در مواقع بروز هرگونه عیب و ایراد توی این سیستم، اونو تشخیص بده و رفع عیب کنه.
این سیستم بطور کلی به دو دسته تقسیم میشه. (برای مطالعه هر دسته روی آن کلیک کنید)

دسته ی اول آیفون های صوتی و دسته ی دوم آیفون های تصویری.
که در ادامه هر کدوم از این سیستم هارو خدمتتون معرفی و تشریح خواهم کرد.
پس در ادامه با برقکارآن همراه باشید.

دسته ی اول آیفون های صوتی :

این سیستم که اولین نسل آیفون ها بوده،امروزه خودش به انواع مختلفی تقسیم میشه که در ادامه عرض میکنم.

اجزای سیستم آیفون های صوتی:

1.منبع تغذیه:

داخل این مدل از سیستم چون مدارات الکترونیکی وجود دارند و برای تغذیه به برق جریان مستقیم و ولتاژی در حدود 6 یا 12 ولت نیاز دارند، باید از منبع تغذیه مخصوص آیفون ها استفاده کنیم. چون در وهله ی اول برق شهر که یک برق جریان متناوب هست رو با استفاده از یکسوکننده هایی که داره تبدیل به برق جریان مستقیم کنه و در وهله ی دوم با استفاده از ترانس های کاهنده ایی که داخلش تعبیه شده ولتاژ 220 ولت شهر رو به 6 یا 12 ولت کاهش بده.

منبع تغذیه آیفون
منبع تغذیه

2.پنل جلوی درب:

این پنل ها وظیفه ی انجام دو کار رو بر عهده دارن،اول اینکه با استفاده از شستی زنگی که روشون هست شخص مراجعه کننده بتونه زنگ داخل منزل رو به صدا در بیاره و دوم اینکه با استفاده از میکروفن و بلندگویی که داره، مکالمه ی بین شخص مراجعه کننده و شخص پاسخگو رو برقرار کنه.

نکته: این پنل چون در بیرون منزل قرار داره و در معرض ضربه،باران و... هست،باید دارای بدنه ایی مستحکم و غیر قابل نفوذ آب باشه که به اجزای داخلیش آسیبی وارد نشه.

انواع پنل جلوی درب
انواع پنل جلوی درب ( صوتی،تصویری،کدینگ) 

3.گوشی داخل واحد:

این وسیله مثل پنل دارای دو وظیفه هست، یکی اینکه دارای شستی درب بازکن باشه و دومی دارای میکروفن و بلندگو برای ایجاد مکالمه.
نکته ی مهمی که در رابطه با گوشی های آیفون صوتی وجود داره اینه که این سیستم ها در انواع 4سیمه،5سیمه و 6سیمه در بازار موجود هستند،که هر نصاب یا برقکاری که میخواد اونارو نصب و یا عیب یابی کنه باید آشنایی کامل باهاشون داشته باشه.
منظور از 4 سیمه بودن یعنی کابل رابط بین پنل جلوی درب و گوشی داخل واحد از 4 رشته سیم تشکیل شده که جنس این سیم ها،همانند سیم های تلفن هست که بصورت کابل در زوج های مختلف وبا سطح مقطع 0.6mm در بازار موجود هستند.

گوشی آیفون داخل منزل
گوشی آیوفن داحل منزل (صوتی و تصویری)

4.قفل دربازکن:

این قفل ها در مدل های مختلفی توی بازار موجود هستند.این سیستم دارای یک فنر و یک سیم پیچ (بوبین) هست که با وصل کردن جریان برق به آن، سیم پیچ ، فنر رو مگنت میکنه و باعث کشیده شدن زنجیر و باز شدن زبانه ی قفل درب میشه.
البته در مدل های جدید دیگه خبری از زنجیر نیست و فقط با یک مکانیزم الکترومکانیکی که داخل یک محفظه مشکی رنگ قرار گرفته و روی آن یک شستی قرمز رنگ برای باز کردن دستی درب نیز تعبیه شده استفاده میشه.
که برقکاران امروزی برای بالا بردن امنیت،این شستی رو از مدار خارج میکنند و برای باز کردن دستی درب ساختمان از یک کلید تک پل که دور تر از درب قرار گرفته بهره میبرند.

کابل آیفون صوتی و تصویری
کابل آیفون

5.کابل آیفون:

همانطور که قبلا اشاره کردم این کابل ها در زوج های مختلف،بسته به نوع سیستم آیفون و تعداد طبقات ساختمان قابل تهیه هستند ولی در کل سطح مقطعشون تغییری نمیکنه و همان 0.6mm هست.

نحوه نصب و سربندی آیفون صوتی:


نصب و سربندی این آیفون ها بستگی به چند سیمه بودنشون داره

در سیستم 4 سیمه وظیفه ی هر سیم به قرار زیر میباشد:

سیم شماره 1 : وظیفه انتقال صدا از سمت پنل جلوی درب به گوشی داخل واحد رو به عهده داره.
سیم شماره 2 : وظیفه انتقال صدا از سمت گوشی داخل واحد به سمت پنل جلوی درب را برعهده داره. و البته این سیم در مدار 4 سیمه بعنوان سیم تحریک قفل دربازکن نیز استفاده میشود.
سیم شماره 3 : سیم مشترک یا به عبارت دیگه سیم منفی.که مانند سیم نول هست برای ایجاد اختلاف پتانسیل.
سیم شماره 4 : وظیفه ارسال سیگنال زنگ از پنل به گوشیه داخل واحدو داره.

در سیستم 5 سیمه :

سیم شماره 1 : مانند مدار 4 سیمه عمل میکند.
سیم شماره 2 : فقط وظیفه انتقال صدا از سمت گوشی به پنل رو بر عهده داره.
سیم شماره 3 : همان سیم منفی هست
سیم شماره 4 : نقش سیم رفت و برگشت ولتاژ قفل بازکن رو ایفا میکنه.
و سیم شماره 5 : وظیفه ارسال سیگنال زنگ گوشیو به دوش میکشه.

در سیستم 6 سیمه :

که قدیمی ترین نوع آیفون های صوتی هستش و یه جورایی میشه گفت حتی تولید هم نمیشه و کاربرد زیادی توی این صنعت و میان برقکاران نداره:
دقیقا مانند مدار 5 سیمه نصب میشه و تنها تفاوتش اینه که از سیم شماره 6 مانند سیم شماره 5 برای رفت و برگشت ولتاژ قفل بازکن استفاده میشه.

البته راههایی وجود داره که با ایجاد یک سری تغییرات در ترمینالهای گوشی، برقکار میتونه همه ی این سه مدل آیفون های صوتی رو جایگزین همدیگه کنه.

نحوه ی نصب و مداربندی آیفون های صوتی 6 سیمه:

پس از نصب پنل جلوی درب و قرار دادن منبع تغذیه در جای مناسب خودش ،ابتدا ولتاژ 220 ولت شهر رو به ورودی منبع تغذیه میدیم و از  خروجیش (که معمولا 6 یا 12 ولت هست) دو رشته سیم به پنل جلوی درب برده میشود که یکی مثبت و دیگری منفی هست (همان فاز و نول در برق 220 ولت). و از دو خروجی دیگر ترانس (همون منبع تغذیه) که با علامت AC مشخص شده اند یک رشته سیم به قفل دربازکن و یک رشته سیم به گوشی داخل واحد کشیده میشود. از گوشی داخل واحد یه رشته سیم به قفل دربازکن مستقیما برده میشود. در انتها بسته به 4 سیمه، 5 سیمه و یا 6 سیمه بودن آیفون، ارتباط بین پنل و گوشی داخل واحد رو با استفاده از کابل آیفون برقرار مکنیم.
البته در یک سری برندها نحوه ی سربندی به شکل دیگه ایی هستش که الان توضیح میدم خدمتتون.
نحوه سربندی توی بعضی از برندهای موجود توی بازار به این شکله که بعد از دادن ولتاژ 220 ولت به ورودی منبع تغذیه (ترانس)، از خروجی ترانس که همان ولتاژ 6 یا 12 ولته دو رشته سیم به ورودی تغذیه پنل جلوی درب برده میشود که دارای علامت مثبت و منفی هست. و از خروجیه پنل به درب بازکن دو رشته سیم بطور مستقیم کشیده میشود و سپس بسته به چند سیمه بودن سیستم، ارتباط بین پنل و گوشی داخل واحد را با استفاده از کابل آیفون برقرار میکنیم.
حال برای نصب این تجهیزات یک سری نکات طبق مبحث 13 مقررات ساختمان سازمان نظام مهندسی وجود داره که باید توسط نصاب یا برقکاران ساختمان حتما رعایت بشه.
مثلا اینکه قوطی توکار گوشی آیفون باید از کف تمام شده ی واحد 140cm باشد. یا دیگر اینکه سیمی که از پنل به قفل بازکن کشیده میشود باید دارای سطح مقطع 1.5mm باشد. و همچنین کابل آیفون باید فویل دار و دارای سطح مقطع 0.6mm باشد.و سیم ورودی به منبع تغذیه باید دارای حداقل سطح مقطع 1.5mm باشد و در جای مناسبی و دور از نور خورشید و باران و البته که غیر قابل دسترس عموم باشد.


سفارش برقکاری آنلاین
 02133924086 - 02133924096 مشاوره رایگان توسط بهترین برقکارها


دسته ی دوم آیفون‌های صوتی تصویری :

این دسته از آیفون ها که به آیفون های تصویری معروف هستند و نسل نسبتاً جدید در این قسمت از برق ساختمان میباشند، تمامی کارهایی که یک سیستم آیفون صوتی انجام میدهد را انجام میدهد و تنها تفاوت توی اینه که در این سیستم ها علاوه بر ایجاد مکالمه ی صوتی، تصویر شخص مراجعه کننده نیز توسط مانیتوری که روی گوشی تعبیه شده میتواند توسط میزبان مشاهده شود.
البته چند تفاوت کوچک دیگه از نظر فنی با هم دارن که به مرور آنها میپردازیم:

◄ اول اینکه آیفون های تصویری بر خلاف آیفون های صوتی دارای یک چیپ الکترونیکی برای تغذیه گوشی های داخل واحد هستند که بورد تغذیه نام دارند. که در سیستم صوتی این وظیفه فقط گردن ترانس تغذیه بود. این بدین معنیه که در سیستم های آیفون تصویری، تغذیه گوشی داخل واحد مستقل از تغذیه پنل جلوی درب هست. البته ناگفته نمونه که آیفون های تصویری هم دارای ترانس هستند ولی فقط برای تغذیه ی قفل بازکن و چراغ های روی پنل جلوی درب.
◄ دوم اینکه توی سیستم صوتی هر سیم وظیفه ایی روی دوشش بود که انجام میداد و اگر یکی از سیم ها حالا به هر دلیلی قطع یا جدا میشد به وظایف سایر سیم ها خللی وارد نمیشد ولی توی سیستم تصویری اگر یک سیم قطع یا جدا شود عملکردهای بیشتری از کار می افتند.
◄ دیگه اینکه گوشی های سیستم صوتی نیازی به تغذیه ی 220 ولت ندارن ولی توی سیستم تصویری این نیاز احساس میشه.
◄ یک تفاوت دیگر این دو سیستم با هم در این میباشد که سیستم تصویری قابلیت ضبط تصاویر مراجعه کنندگان رو داره. که میشود با playback  گرفتن اونارو مشاهده و پاک کرد.

سیستم های آیفون های تصویری بطور معمول و رایج دارای سیستم 4 سیمه هستند در این سیستم از یک سوکت 4 خانه، که چهارتا سیم پرس شده دارد استفاده میشود. که بطور قراردادی از چهار رنگ سیم استفاده میشه که به ترتیب دارای رنگ‌های قرمز، آبی، زرد و سفید می باشند.

  • سیم قرمز رنگ به تنهایی سه وظیفه ی ارسال سیگنال زنگ، سیستم مکالمه دو طرفه و رساندن ولتاژ برای قفل دربازکن را بر عهده دارد.
  • سیم آبی به عنوان سیم منفی که برای ایجاد اختلاف پتانسیل در هر مدار ازش استفاده میشه.
  • سیم زرد که سیم برق مثبت از سمت گوشی به پنل جلوی درب هست.
  • و در آخر سیم سفید که وظیفه ی انتقال تصویر به سمت مانیتور گوشی را دارد.

و در پشت پنل گوشی داخل واحد دو سیم برای اتصال برق 220ولت وجود دارد که مستقیما به آن متصل میشود.پس در سیستم آیفون های تصویری، آقای برقکاری که وظیفه ی سیم کشی ساختمان را بر عهده دارد باید علاوه بر کابل آیفون دو رشته سیم با سطح مقطع 2.5mm برای تغذیه ی گوشی آیفون تصویری تعبیه کند.
در اکثر آیفون های تصویری در قسمت گوشی داخل واحد سه عدد پورت خروجی وجود دارد که حالت نری برای سوکت های مادگی دارند.که دوتا از این پورت ها 4 پینه هستند و یکی از آنها 7 پینه است.
پورت 4 پینه اولی برای اتصال گوشی به پنل جلوی درب تعبیه شده که در همه ی موارد از این پین استفاده میشه.پورت 4 پینه ی دوم برای ارتباط داخلی با گوشی دیگر در همان واحد است که معمولا در خانه های خیلی بزرگ از این مورد استفاده میشه یا مثلا برای برقراری ارتباط  داخلی بین یک اتاق با اتاق دیگر.
پورت آخر که دارای 7 پین میباشد برای اتصال حافظه به گوشی هست که بتواند تصویر اشخاصی که مراجعه کردند رو ثبت و ضبط کنه تا بعدا توسط میزبان مرور بشه. و نکته ایی که وجود داره اینجاست که اگر از این سیستم آیفون استفاده نمیشه، باید پین های سوم و چهارم این پورت را با هم اتصال کوتاه کرد. در غیر این صورت روی مانیتور فقط تصویر برفک یا صفحه ایی آبی رنگ نمایش داده میشود.

نحوه نصب و سربندی آیفون های تصویری (مدار رایج در اغلب آیفون های تصویری):

بعد از نصب پنل جلوی درب و قرار دادن ترانس در جای مناسب خودش، ابتدا برق 220 ولت رو به ورودی ترانس میدیم. در این سیستم خروجی ترانس شامل یک ترمینال 4 تایی است که روی 2 تای اولی علامت منفی و مثبت است و روی 2 تای دیگر علامت AC وجود داره. حالا برقکار باید از خروجی مثبت و منفی که دارای برق 12 ولت جریان مستقیم هست، دو رشته سیم به ورودی تغذیه پنل جلوی درب ببره و از یک خروجی AC یک رشته سیم به ورودی قفل بازکن و از خروجی دیگر AC یک رشته سیم به پنل جلوی درب و از خروجی قفل بازکن باید یک رشته سیم به ورودی دیگر پنل جلوی درب. حال با توجه به تعداد طبقات ساختمان و تعداد واحدی که داریم، باید ارتباط بین پنل جلوی درب و گوشی داخل واحد را برقرار کنیم. (با استفاده از همان 4 سیمی که قبلا راجعش صحبت کردیم).
یک مزیت آیفون های تصویری اینه که اگر ساختمان دارای دو درب ورودی باشد با استفاده از یک گوشی آیفون و دو پنل جلوی درب میتوان دو درب را مدیریت کرد.به این ترتیب که شخص مراجعه کننده، با رجوع به هر کدام از پنل ها و فشردن سشتی زنگ تصویر مربوط به اون پنل روی مانیتور نشون داده میشه. و شخص میزبان میتواند درب مربوط به آن پنل را باز کند.

حالا نوبت تست کردن سیستم است که با فشردن شستی زنگ روی پنل ورودی ،باید زنگ واحد به صدا در بیاد و شخص پاسخگو با شخص مراجعه کننده باید بتواند مکالمه را برقرار کند و با فشردن کلید باز کردن درب، باید درب ورودی باز شود.

نحوه ی عیب یابی و اتصال کلیه ی این سیستم ها از جمله صوتی و تصویری نیازمند تجربه عملی و انجام آزمون خطاهای بسیار است که با کسب تجربه بدست می‌آید.

آیفون کدینگ و شیوه نصب

آیفون‌های کدینگ (کد دار یا coding)

یکی از زیر شاخه های آیفون های تصویری بحث آیفون های کددار یا به اصطلاح فنی تر کدینگ هست که مختصرا به شرح آن می‌پردازیم.

کاربرد آیفون‌های‌ کدینگ

به طور کلی سیستم کدینگ برای ساختمان‌هایی با تعداد واحدهای زیاد مثل برج‌ها و مجتمع‌ها مورد استفاده قرار میگیره ولی این دلیل نمیشه که ساختمان‌های کوچکتر نتونن ازش استفاده کنن.
عملکرد کلی این سیستم به این ترتیب می‌باشد که مراجعه کننده با وارد کردن شماره ی واحد شخص مورد نظر و سپس فشردن شستی زنگ روی پنل میتواند ارتباط خود با شخص را برقرار کند، و همچنین این سیستم این قابلیت رو داره که ارتباط بین نگهبانی با واحدها و بالعکس رو برقرار کنه. از دیگر مزیت‌های سیستم کدینگ اینه که شخص میزبان میتونه برای باز کردن درب، از رمز استفاده کنه این مهم به نوبه ی خودش باعث بالا رفتن امنیت میشه.

پس ویژگی‌های آیفون کدینگ به ترتیب میشه :

■ وارد کردن واحد و فشردن دکمه‌ی زنگ
■ ارتباط واحدها با نگهبانی و بالعکس
■ بازکردن در با رمز توسط شخص صاحب‌خانه 

طریقه نصب و راه اندازی سیستم کدینگ:

سیستم کدینگ در بازار دارای برند های زیادی هست که تقریبا میشه گفت اساس کارشون یکی هست، ولی توی نحوه سربندی و اتصالات با هم یکسری تفاوت های کوچیک دارن. مثلا توی اکثر برند ها از وسیله  ایی به نام دیکودر توی این سیستم استفاده شده.


نکته: دیکودر یا همون توزیع کننده قطعه ایی هست که اتصالات و کانکتور سیمی را از سمت پنل دریافت میکنه و به سمت مانیتور میبره. که معمولا هر دیکودر قادر به پوشش دادن چهار واحد هست. این بدین معنیه که هر دیکودر میتونه هر چهار واحد از یک مجموعه مسکونی رو پوشش بده.


دیکودرها رو باید کددهی کرد و شماره واحد مربوطه را براش تعریف کرد و همچنین در صورت نیاز میشه با سوئیچ بورد نگهبانی ست کردش.
توی یکسری برندها از دیکودر استفاده نمیشه و عملیات کددهی و شماره دهی واحدها در زمان نصب مانیتور و اتصال به برق 220 ولت انجام میگیره.یا مثلا توی برخی برندها، کددهی و تعریف شماره واحد و نگهبانی از طریق پنل جلوی درب انجام میشه و در بعضی موارد میشه این عملیات را از داخل واحد با استفاده از مانیتور انجام داد.
مانیتورهای سیستم کدینگ می‌توانند بصورت سیاه سفید و رنگی باشند و خیلی از این سیستم ها میتونن با استفاده از یک مانیتور، چهار پنل کدینگ رو به صورت هوشمند پشیبانی کنند.
 نحوه ی عیب یابی و اتصال کلیه ی این سیستم ها از جمله صوتی و تصویری نیازمند تجربه عملی و انجام آزمون خطاهای بسیار است که با کسب تجربه بدست میاید.
امیدوارم این مطلب مورد توجه شما خواننده گرامی قرار گرفته باشد.

لیست هزینه خدمات آیفون برقکارآن
نام خدمات توضیحات قیمت سفارش
نصب گوشی آیفون تصویری هر واحد نصب گوشی آیفون تصویری با قابلیت فرمان به درب بازکن یا تعویض آن 400,000 ریال سفارش
عیب یابی گوشی آیفون تصویری عیب یابی هرگونه اختلال در عملکرد سیستم آیفون تصویری 400,000 ریال سفارش
نصب کامل پنل آیفون تصویری نصب وراه اندازی سیستم جدید بدون احتساب کابل کشی مجدد 600,000 ریال سفارش
عیب یابی پنل آیفون تصویری عیب یابی و رفع اشکال هرگونه اختلال در عملکرد آیفون تصویری در صورتیکه اشکال مشخصا مربوط به پنل باشد 600,000 ریال سفارش
نصب گوشی آیفون صوتی هر واحد نصب گوشی آیفون صوتی با قابلیت فرمان به درب بازکن یا تعویض آن 350,000 ریال سفارش
عیب یابی گوشی آیفون صوتی عیب یابی هرگونه اختلال در عملکرد سیستم آیفون صوتی 350,000 ریال سفارش
نصب کامل پنل آیفون صوتی نصب وراه اندازی سیستم جدید بدون احتساب کابل کشی مجدد 450,000 ریال سفارش
عیب یابی پنل آیفون صوتی عیب یابی و رفع اشکال هرگونه اختلال در عملکرد آیفون صوتی در صورتیکه اشکال مشخصا مربوط به پنل باشد 450,000 ریال سفارش
نصب گوشی آیفون کدینگ هر واحد نصب گوشی آیفون کدینگ با قابلیت فرمان به درب بازکن یا تعویض آن 700,000 ریال سفارش
عیب یابی گوشی آیفون کدینگ عیب یابی هرگونه اختلال در عملکرد سیستم آیفون کدینگ 700,000 ریال سفارش
نصب کامل پنل آیفون کدینگ نصب وراه اندازی سیستم جدید بدون احتساب کابل کشی مجدد 600,000 ریال سفارش
عیب یابی پنل آیفون کدینگ عیب یابی و رفع اشکال هرگونه اختلال در عملکرد آیفون کدینگ در صورتیکه اشکال مشخصا مربوط به پنل باشد 600,000 ریال سفارش
نصب ارتباط داخلی 5 به یک نصب ماژول ارتباط داخلی برای ارتباط بین فضا با سیم کشی داخلی 200,000 ریال سفارش

موفق و پیروز باشید

0 / 5

نویسنده

فرهاد خان میرزا

متولد ۱۳۶۸ هستم، کارشناسی ارشد برق سیستم‌های قدرت دارم. علاقه زیادی به فیلد کاری خودم دارم و از تحصیلی که در این زمینه کردم راضی هستم و این علاقه منجر به درآمد بیشتر و تاثیر مستقیم روی زندگی شخصیم داشته.در زمینه برق علاقه زیادی به طراحی مدارات صنعتی دارم و ذهن خلاقی در این مورد دارم که کارو برام راحتتر کرده.در کارم جدی هستم و سعی میکنم کارمو تمیز و مطابق استاندارهای روز دنیا انجام بدم به همین دلیل سعی میکنم همیشه مطالعاتی داشته باشم برای آپدیت معلوماتم.

دیدگاه شما

0 دیدگاه
منتظر دیدگاههای ارزشمند شما هستیم

پست‌های پیشنهادی ما

محاسبه روشنایی

lux
متر
متر
متر مربع
کلیک کنید و انتخاب کنید
lm
عدد

مشاوره رایگان

اطلاعات خواسته شده را برای ما ارسال کنید تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکنه با شما تماس حاصل فرمایند.
برقکاران
شماره تماس مستقیم برقکاران 021-33924086 | 021-33924096
آدرس ایمیل برقکاران InfoAtBarghkaron.com
بستن

پروفایل کاربری

لیست علاقمندی‌ها

نظرات من

بازدیدهای اخیر

پشتیبانی

ما معتقدیم که نظرات, پیشنهادات و انتقادات شما تنها راه رشد ما خواهد بود.

همچنین شماره‌های تماس 33924086-021 , 33924096-021 برای تماس مستقیم با تیم پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

Made with

`

by BarghkarOn

© 2018 BarghkarOn. All rights reserved.

عملیات با موفقیت انجام شد