همه چیز در مورد آنـتِن مرکزی و نصب آنتن مرکزی

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 8 دقیقه
تصور ساختمان‌های پر واحد با پشت بام پر شده از آنتن گیرنده‌های تلویزیونی کوتاه برد و دیش‌های ماهواره اگر چه که محل پشت بام هم فضای لازم را برای آن کار داشته باشد، باز هم اصلا جالب و عقلانی به نظر نمی رسد. بنابراین باید به فکر راه بهتری بود، ما در این مقاله از سری مقالات تخصصی برقکاران به معرفی راه کار و معرفی آنتن مرکزی پرداخته ایم. تا شاید با مطالعه این مقاله از برقکار ساختمانی یا برقکار و آنتن کار و نصاب آنتن مرکزی بی نیاز شوید.

پس در ادامه با برقکارآن همراه باشید.

 

آنتن مرکزی

سیستم آنتن مرکزی چگونه کار میکند

همانگونه که در مقاله "همه چیز در مورد آنـتِن و نصب آنتن" توضیح داده شد برای دریافت امواج منتشر در هوا و استفاده از آن در دستگاه گیرنده ، ما به وسیله‌ای به نام آنتن نیاز داریم که باید در محل مناسب نصب شود و در صورتیکه تعداد گیرنده‌ها در یک ساختمان را در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد که نصب یک آنتن به صورت "آنتن مرکزی" و ارتباط آن با تمام گیرنده ها چقدر مقرون به صرفه می‌باشد. 
در واقع سیستم آنتن مرکزی به همان صورت که یک آنتن معمولی کار میکند به دریافت امواج و یا سیگنال‌های دیجیتال می پردازد ولی به خاطر ضعیف بودن سیگنال دریافتی و تعداد بیشتر استفاده کننده ها باید این سیگنال یا امواج تقویت شوند تا بتوانند تعداد زیاد دستگاه‌های استفاده کننده را پشتیبانی کنند. اینکار در قسمت آمپلی فایر آنتن مرکزی انجام میشود.


iot اینرنت اشیاء چیست


 

پس از آن در بخش بعدی که به عنوان تقسیم کننده های عبوری یا تپ آف (TAP OF) نام برده میشود و معمولا دارای یک ورودی و دو الی هشت خروجی با افت قدرت کم میباشند و همچنین تقسیم کننده‌های انشعابی یا اسپلیترها (SPLITTER) که دارای یک ورودی و دو تا هشت خروجی میباشند و به توسط کابل های کواکسیل 75 اهم به سمت پریزهای مخصوص رفته و نهایتا به داخل گیرنده‌ها وارد میشود.
کلیه اتصالات کابل کواکسیال به محل‌های ورودی یا خروجی توسط فیش‌های کوچکی بنام F کانکتور انجام میگیرد که بهتر است برای بهره‌وری بیشتر از یک برقکار یا متخصص نصب آنتن مرکزی یا نصاب های ماهر آنتن کمک بگیرید تا کارِتون بی‌نقص انجام بشه.

آنتن مرکزی چگونه کار میکند

مزایای سیستم آنتن مرکزی

  • یکی بودن آنتن تمام واحدها در این سیستم : همانطور که در بالا گفته شد اول اینکه در بعضی از اماکن مثل آپارتمان‌ها با تعداد واحد زیاد، یا برج‌ها و یا اماکنی مثل هتل‌ها یا بعضی از بیمارستان‌ها با تعداد گیرنده زیاد عملا امکان نصب تک تک آنتن‌ها توسط برقکار و یا خودتون در پشت بام وجود ندارد و یکی بودن آنتن تمام واحدها در این سیستم یکی از مهم‌‌ترین مزایای آن میباشد.
  • کمتر بودن طول سیم‌کشی آنتن : در هنگام کابل کشی آنتن سیستم آنتن مرکزی، در صورت طراحی درست و انشعاب در محل مناسب میتوان کمترین مقدار کابل آنتن را مصرف کرده و کلی در هزینه‌های سیم کشی صرفه جویی کرد.
  • اتصال دوربین به سیستم : امکان اتصال سیستم دوربین مداربسته به سیستم آنتن مرکزی و استفاده مشترک از تصاویر آن.
  • یکسان بودن کیفیت سیگنال در تمام واحدها : بهره‌برداری یکسان تمام واحدها با بالا ترین کیفیت دریافت سیگنال که یکبار توسط نصاب آنتن مرکزی و یا برقکار ماهر تنظیم شده است
  • دسترسی به آنتن مرکزی برای تمام واحدها : امکان بهره برداری و دریافت تمام شبکه‌های تلوزیونی و ماهواره‌ای برای تمام استفاده‌کنندگان
  • کاهش هزینه ها : هزینه تعمیرات و نگهداری بسیار کم نسبت به تعداد استفاده کننده آنتن مرکزی
  • امکان ایجاد شبکه ویدیویی اختصاصی برای ساختمان : با امکان یکی کردن سیستم پخش

توضیح آیتم : شامل نصب سوییچر و میکسر و انشعابات مربوط به دریافت کننده سیگنال (بدون احتساب نصب مکانیکی روی دیوار یا زیر بارانگیر و کابل کشی اضافی)

اجزای آنتن مرکزی

انواع سیستم های آنتن مرکزی

آنتن‌های مرکزی بسته به نوع استفاده به سه دسته کلی تقسیم میشوند :

MATV  : اولین نوع سیستم MATV  که در واقع ساده‌ترین و قدیمی‌ترین سیستم آنتن مرکزی بوده و برای دریافت و بهره برداری از باندهای طول موج FM/UHF/VHF به کار گرفته میشود.
SMATV : سری دوم سیستم SMATV  که برای دریافت و انتقال و توزیع سیگنال‌های دیجیتال سیستم تلوزیون‌های ماهواره ای کاربرد دارد . 
CCTV : دسته سوم هم سیستم CCTV میباشد که در واقع یکی از سیستم‌های مرکزی بوده و بیشتر برای انتقال و توزیع سیستم دوربین‌های مدار بسته کاربرد دارد و اگر نیاز به همزمانی استفاده از تصاویر دوربین مداربسته روی سیستم MATV  باشد میتوان با استفاده از یک مدولاتور به عنوان مبدل سیگنال‌هایRF به AV تصاویر را روی یکی از باند های خالی تنظیم شده مشاهده نمود.

نصب آنتن تک واحدنصب آنتن تک واحد 
توضیح آیتم : نصب انتن کامل تلویزیون دیجیتال یا آنالوگ ( بدون نیاز به نصب پایه جهت نصب)

طراحی سیستم توزیع آنتن مرکزی 

پس از انتخاب محل مناسب جهت نصب آنتن دریافت کننده توسط نصاب آنتن و یا خودتون و اطمینان از عملکرد درست آنتن انتخابی از لحاظ قدرت دریافت سیگنال اقدامات بعدی را انجام می‌دهیم.
قدم اول تهیه نقشه ساختمان و علامت‌گذاری محل پریزها و محل آمپلی فایر است. نحوه توزیع کابل‌ها نیز از نظر عمودی یا افقی بودن نسبت به شکل ساختمان باید تعیین شود و سپس کابل‌های لازم تعیین شود. از کابل‌کشی طولانی و کابل‌کشی زیگزاگ و کابل‌کشی حلقوی باید اجتناب کرد و کابل‌ها را تا جای ممکن به طور مستقیم کشید.
قدم دوم اینه ک محل تپ آف‌ها و اسپلیترها را تعیین می‌کنیم . طولانی‌ترین کابل یا کابل با بیشترین تعداد تپ آف‌ها و اسپلیترها را باید برای محاسبه افت سیستم درنظر گرفت. در صورت عدم اطمینان در مورد شاخه با بیشترین افت باید در چندین شاخه افت را محاسبه کرد و شاخه با بیشترین افت را انتخاب نمود.

تحویل آنتن هر واحدتحویل آنتن هر واحد 
توضیح آیتم : جداسازی کابل کواکسیال آنتن جهت نصب آیتم 1

سیستم توزیع آنتن مرکزی

افت‌های سیستم توزیع آنتن مرکزی

افت کابل ها : مقداری از سیگنال در حین عبور از کابل کواکسیال افت خواهد کرد مقدار این افت به نوع کابل مورد استفاده و فرکانس سیگنال عبوری بستگی دارد در فرکانس‌های بالاتر افت بیشتری وجود خواهد داشت. بهتر است افت کابل را برای بالاترین فرکانس موجود یا فرکانسی که ممکن است در آینده دریافت شود محاسبه نمود که محاسبات آن کار نسبتا تخصصی هست و باید توسط یک برقکار ساختمانی یا نصاب آنتن مرکزی انجام شود.

افت اسپلیترها : که نسبت به دو راه یا چهار راه بودن متفاوت است.
افت تپ آف‌ها : که میتوان با اطلاعاتی که از سازنده دریافت میشود به همراه افت اسپلیترها محاسبه و لحاظ نمود.

عیب یابی و رفع قطعی آنتن 
توضیح آیتم :عیب یابی هرگونه اختلال در آنتن گیرنده تلویزیونی از پشت دستگاه تا آنتن

انتخاب آمپلی فایر آنتن مرکزی :

در انتخاب آمپلی فایر باید ۴ مورد را در نظر گرفت :

۱. فرکانس و تعداد کانال‌های مورد دریافت
۲. افت کل سیستم
۳. نوع سیگنال ورودی
۴. قابلیت خروجی
( مقدار بهره خروجی آمپلی فایر باید از جمع کل افت سیستم بیشتر و بعلاوه 6 دسیبل باشد )
مقدار یا قابلیت خروجی آمپلی فایر مقداری است که تقویت‌کننده بدون برش و یا مدولاسیون عرضی می‌تواند تحویل دهد. بعضی از آمپلی فایرها دارای کنترل بهره و اعوجاج و نوسان و تضعیف‌کننده قابل تنظیم می‌باشند تا سطح سیگنال یکسانی را برای تمام کانال‌ها ایجاد کنند.
در انتها امیدواریم تونسته باشیم اطلاعات خوب و مفیدی رو در اختیارتون گذاشته باشیم و تو نصب آنتن مرکزی تون کمکی کرده باشیم.منتظر نظرات شما هستیم.

لیست هزینه خدمات آنتن برقکارآن
نام خدمات توضیحات قیمت سفارش
نصب آنتن تک واحد نصب انتن کامل تلویزیون دیجیتال یا آنالوگ ( بدون نیاز به نصب پایه جهت نصب) 400,000 ریال سفارش
نصب آنتن مرکزی شامل نصب سوییچر و میکسر و انشعابات مربوط به دریافت کننده سیگنال (بدون احتساب نصب مکانیکی روی دیوار یا زیر بارانگیر و کابل کشی اضافی) 1,200,000 ریال سفارش
تحویل آنتن هر واحد جداسازی کابل کواکسیال آنتن جهت نصب آیتم 1 150,000 ریال سفارش
عیب یابی و رفع قطعی آنتن عیب یابی هرگونه اختلال در آنتن گیرنده تلویزیونی از پشت دستگاه تا آنتن 500,000 ریال سفارش
کابل کشی توکار آنتن کابل کشی توکار آنتن 25,000 ریال سفارش

پاینده و پیروز باشید. 
 

0 / 5

نویسنده

نادر هادی اسکویی

نادر اسکویی هستم. متولد سال ۵۵ تهران، دوستدار طبیعت و زندگی سبز،از آخرین بازماندگان نسل هنرستانی های نظام قدیم ... و نقشه کشی تو کاغذ کالک و قلم راپید. دانش آموخته دانشگاه آزاد واحد اسلامشهر و عاشق برق ! و بیشتر الکتروتکنیک ، برق صنعتی ، کنترل و قدرت . تخصصم تو زمینه انواع و اقسام ماشین‌های الکتریکی . اولین کاری رو که به تنهایی برق کشی کردم خونه برادرم بود وقتی شونزده ساله بودم. و از اون به بعد فقط تو کار برق و تقریبا بیشتر زمینه ها و شاخه هاش بودم. حدود بیست سال در بخش فنی یک شرکت معتبر تولیدی مشغول بکار بودم که تجربیات خیلی خوب و با ارزشی ازش کسب کردم و آخرین مسئولیتم تو اونجا مدت هفت سال سرپرستی بخش برق و الکترونیک بود. به شدت معتقدم که قوانین و مقررات استاندارد رو باید بی کم و کاست اجرا کرد چرا که تیم‌های بسیار قوی و مورد تایید فنی اونها رو ایجاد کردن . اهمیت زیادی هم برای ابزار کار قائل هستم و شعارم تو کار این بوده که" ابزار یا باید توی دست باشه و یا سرجاش ". همیشه مطالعه و شرکت توی دوره ها و کلاس‌های آموزشی رو بخش جدا نشدنی از کارم میدونم و هنوزم اگه لازم باشه شاگردی میکنم.

دیدگاه شما

1 دیدگاه
منتظر دیدگاههای ارزشمند شما هستیم
برقکاران
16 شهریور 1398
1
0
منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم

پست‌های پیشنهادی ما

محاسبه روشنایی

lux
متر
متر
متر مربع
کلیک کنید و انتخاب کنید
lm
عدد

مشاوره رایگان

اطلاعات خواسته شده را برای ما ارسال کنید تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکنه با شما تماس حاصل فرمایند.
برقکاران
شماره تماس مستقیم برقکاران 021-33924086 | 021-33924096
آدرس ایمیل برقکاران InfoAtBarghkaron.com
بستن

پروفایل کاربری

لیست علاقمندی‌ها

نظرات من

بازدیدهای اخیر

پشتیبانی

ما معتقدیم که نظرات, پیشنهادات و انتقادات شما تنها راه رشد ما خواهد بود.

همچنین شماره‌های تماس 33924086-021 , 33924096-021 برای تماس مستقیم با تیم پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

Made with

`

by BarghkarOn

© 2018 BarghkarOn. All rights reserved.

عملیات با موفقیت انجام شد