3 مدل رایج نورپردازی و کارکرد مناسب آنها

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
نورپردازی مناسب یک محیط می تواند تأثیر قابل توجهی بر احساسات شما هنگامی که در آن مکان قرار میگیرید، داشته باشد و هر فضایی نور پردازی و تجهیزیات نوری خاص خود را میطلبد. 
در یک نورپردازی مناسب، طیفی از نورهای مختلف باهم ترکیب میشوند تا محیطی گرم و آرامش بخش را فراهم آورند که میتواند برای کار و یا استراحت کردن مناسب باشد. برای رسیدن به اهداف بالا باید در نظر داشته باشیم که 3 نوع اساسی روشنایی وجود دارد که ترکیب این 3 نوع باهم میتواند شرایط ایده آل نوری را فراهم کند:
1.    روشنایی محیطی یا عمومی
2.    روشنایی موضعی
3.    روشنایی کاری

بهتره از نگاهی عمیق تر به هر یک از این روشنایی ها بیندازیم.
پس در ادامه با برقکارآن همراه باشید.

روشنایی محیطی یا عمومی


روشنایی محیطی یا عمومی قسمت بسیار مهمی از یک سیستم نورپردازی مناسب را شامل میشود زیراکه تابش کلی یک محیط را فراهم میکند. در واقع این نورپردازی، نور کافی و مناسبی برای شما فراهم میکند تا بتوانید براحتی در محیطی حرکت کنید بدون اینکه با چیزی برخورد کنید. همچنین میتوان با دوبرابر کردن تجهیزات آن، بعنوان نورپردازی موضعی از آن استفاده کرد.
 


روشنایی محیطی عموما توسط تجهیزات نوری سقفی مانند چراغ های هالوژن، چراغ های چندتایی سقفی یا پنل های اس ام دی، لوستر ها و همچنین تجهیزات نوری پایه دار مثل آباژورها تامین میشود. 
برای فراهم آوردن حس گرم و صمیمی دریک محیط بهتر است که از منابع روشنایی LED  یا SMD با رنگ نور گرم تر (آفتابی) استفاده کنید. 


سفارش برقکاری آنلاین
 02133924086 - 02133924096 مشاوره رایگان توسط بهترین برقکارهاروشنایی موضعی


با توجه به طراحی های انجام شده، نورپردازی موضعی یک حالت کانونی نوری ایجاد میکند. این نورپردازی با ایجاد ابعاد نوری مختلف بر روی یک جسم میتواند توجه مخاطب را جلب کند برای مثال برای متمرکز کردن توجه مخاطبین بر یک اثر هنری، یک گیاه، یک طراحی خاص مثل بافت دیوار یا گچبری سقفی از این نورپردازی استفاده میشود.
 


لازم به ذکر است که این نورپردازی همواره با روشنایی عمومی همراه است و بصورت تکی استفاده نمیشود. 
برای اینکه توجه مخاطب بطور کامل به جسم نورپردازی شده جلب شود، تجهیزات لازم باید حداقل 3 برابر نور بیشتری بر نقطه ی کانونی جسم مورد نظر اعمال کنند تا جسم موردنظر نسبت به سایر اجسام واقع در آن محیط متمایز شود. هنگامی که روشنایی موضعی مناسب اعمال شود توجه مخاطب ناخودآگاه به جسم مورد نظر جلب میشود بدون اینکه طریقه نورپردازی آن جسم، حواس مخاطب را پرت کند. 
این روشنایی عموما از طریق چراغ های چندتایی سقفی و یا لامپ های هالوژن تامین میشود. همچنین میتوان از تجهیزات نوری دیواری مثل چراغ های خاصی که خصوصا در بالای تابلو ها نصب میشوند هم استفاده کرد که سری قابل تنظیم دارند و میتوانند برای روشنایی بخشی یا یک ناحیه خاص استفاده شوند. 
برای نورپردازی یک اثر هنری، بهترین گزینه LED ها هستند زیرا هیچ اشعه ماورای بنفش و گرمایی از خود ساطع نمیکنند و این ضمانت وجود دارد که در گذر زمان، نقاشی یا اثر هنری شما تخریب نمیشود. میتوانید در مورد انتخاب یا خرید LED های مورد نیازتون با ما تماس بگیرید و تجهیز نوری مناسب را برای نورپردازی اثر هنری خود انتخاب کنید.


روشنایی کاری 


همانطور که از اسمش پیداست، به شما کمک میکند تا بتوانید با روشنایی مناسبی، کاری را انجام دهید. این نورپردازی بصورت موضعی میباشد و میتواند با تجهیزات نوری مختلفی تامین شود که به شما این فرصت را میدهد تا نور لازم برای محل کار خود را تنظیم کنید. شما میتوانید قسمتی را پرنور و یا کم نور انتخاب کنید و همه ی این ها به نیاز شما بستگی دارد.
 


در روشنایی کاری مناسب، تابش های خیره کننده که چشم را اذیت میکند بسیار کمتر خواهد بود لذا چشم انسان نیز خسته نمیشود و شرایطی ایده آل برای انجام کار های مختلفی مانند مطالعه، آشپزی، درست کردن صنایع دستی یا سرگرمی های مختلف و درس خواندن را فراهم میکند.
عوامل بسیار گوناگونی وجود دارد که در ایجاد روشنایی کاری موثر است : از این عوامل میتوان به کاری که میخواهید انجام دهید و سن شما اشاره کرد. هرچه انسان پیر تر میشود احتیاح به نور بیشتری برای انجام کار های خود پیدا میکند و چشم او در برابر برخی تابش ها حساس میشود لذا در این حالت ایجاد نورپردازی کاری مناسب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 
با توجه به عوامل مذکور، روشنایی مناسب کاری باید حدود 269 تا 1076 lumens و 40 تا 100 وات برای محیط کاری فراهم کند. 
تجهیزات نوری مناسب جهت این نورپردازی انواع گوناگونی دارد. میتوان از تجهیزات سقفی مثل لامپ های هالوژن یا موضعی یا چراغ های رو میزی یا آباژور استفاده کرد. اگر از آباژور استفاده میکنید باید حواستان باشد تا محل تابش آنها را درست و بسمت پایین تنظیم کنید که به چشم شما آسیب نزند.
علاوه بر آن نوع تابش آن ها نباید بصورت کاملا مستقیم باشد چرا که در این حالت تلالو و سایه افتادن بر روی جسم مورد نظر شما افزایش می یابد. 
لامپ های هالوژن یک گزینه مناسب برای روشنایی کاری محسوب میشوند چرا که نور سفیدی مشابه با روشنی روز تولید میکنند و از طرفی انرژی کمتری نسبت به لامپ های رشته ای مصرف میکنند.
لامپ های LED نیز گزینه مناسب دیگری هستند که میتوانند برای این نورپردازی استفاده شوند چرا که یک نور مستقیم و بدون تولید گرما از خود تولید میکنند.


اگر شما بخواهید روشنایی چه اتاق خواب، دفتر کار خود یا هر مکان دیگری را تامین کنید ترکیب این 3 نوع روشنایی باهم باعث میشود تا بتوانید شرایط نوری ایده آلی را برای آن مکان ایجاد کنید. 

در آخر برای مشاوره ی بیشتر در زمینه ی نورپزدازی و اجرای آن میتوانید با شماره های ما تماس بگیرید.

منبع : https://www.thelightbulb.co.uk/resources/3-basic-types-lighting-when-to-use/
مترجم : پرستو کلایه

0 / 5

نویسنده

تیم تحریریه برقکاران

تیم تحریریه برقکاران متشکل از نویسنده ها و طراح ها و علاقمندان به نوشتن هست، که سعی داره به طور تخصصی و مستمر مطالب مفید و به روز در مورد برقکاری و برق و تکنولوژی های وابسته به اون بنویسه. ما تو این مورد اعتقاد داریم که مطالب مفید و کاربردی میتونه برای ما بیشتر از تبلیغات با هزینه‌های هنگفت بازگشت داشته باشه و به یاد بازدید کننده ها بمونه که برقکارآن چیه و داره چه فعالیتی رو انجام میده. امیدواریم نوشته ها و مطالب وبلاگ مفید باشه و کاربردی. منتظر نظرات ارزشمند شما هم هستیم.

دیدگاه شما

0 دیدگاه
منتظر دیدگاههای ارزشمند شما هستیم

پست‌های پیشنهادی ما

محاسبه روشنایی

lux
متر
متر
متر مربع
کلیک کنید و انتخاب کنید
lm
عدد

مشاوره رایگان

اطلاعات خواسته شده را برای ما ارسال کنید تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکنه با شما تماس حاصل فرمایند.
برقکاران
شماره تماس مستقیم برقکاران 021-33924086 | 021-33924096
آدرس ایمیل برقکاران InfoAtBarghkaron.com
بستن

پروفایل کاربری

لیست علاقمندی‌ها

نظرات من

بازدیدهای اخیر

پشتیبانی

ما معتقدیم که نظرات, پیشنهادات و انتقادات شما تنها راه رشد ما خواهد بود.

همچنین شماره‌های تماس 33924086-021 , 33924096-021 برای تماس مستقیم با تیم پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

Made with

`

by BarghkarOn

© 2018 BarghkarOn. All rights reserved.

عملیات با موفقیت انجام شد