لومن مورد نیاز و تعداد لامپ مورد نیاز برای روشنایی یک فضا چقدر است؟

زمان مورد نیاز برای مطالعه: 5 دقیقه
اگر شما علاقه ای به محاسبات ریاضی برای تعیین میزان روشنایی لازم برای مکان مورد نظرتان ندارید و نمی‌دانید که از کجا شروع کنید.
نگران نباشید چراکه ما اینکار را برای شما انجام داده ایم.
محاسبه گری که در سایت برقکاران وجود دارد، میزان روشنایی بهینه و مورد نیازی که برای هر اتاق و فضا در منزلتان و یا محل کارتان به آن احتیاج دارید را برای شما محاسبه می‌کند و به شما می‌گوید که به چه تجهیزات روشنایی و لومن مورد نیاز برای روشن کردن بهینه ی فضای مورد نظرتان احتیاج دارید تا به روشنایی و نور مد نظرتان دست یابید. علاوه بر آن، ما فرمول های جامع و لازم را جهت محاسبه روشنایی مورد نیاز، در اختیار شما قرار می‌دهیم که باعث میشود کلیه مراحل جهت محاسبه ی نور کافی برای هر محیطی، برای شما بسیار آسان شود.
پس در ادامه با برقکارآن همراه باشید.

چه تعداد lumen در هر فوت مربع (0.09 متر مربع) احتیاج دارم؟ 


قبل از آنکه که محاسبه را شروع کنید، در ابتدا باید در مورد مکانی که قرار است روشنایی آن را تامین و محاسبه کنید اطلاعات داشته باشید. شما به راحتی می‌توانید یکی از گزینه های موجود در لیست را انتخاب کنید سپس محاسبه گر روشنایی ما بطور اتوماتیک، میزان روشنایی لازم را در واحد lux (لوکس) یا foot candle برای شما محاسبه می‌کند (که نشان دهنده این است که چه مقدار نور باید به سطح شما تابیده شود)
همانطور که مشخص است ، میزان نوری که در اتاق خواب شما مورد نیاز است نباید در حدی باشد که مانع خواب شما شود و نباید شدت خیلی بالایی داشته باشد اما نور لازم و کافی ای برای محیطی که قرار است در آن دوخت و دوز انجام شود، شدت بسیار بالاتری نیاز خواهد داشت. 
نکته مهم بعدی که باید مشخص کنید "سطحی" است که قرار است تحت تابش قرار گیرد. اگر مکان مورد نظر اتاق خواب یا سرویس بهداشتی باشد، منظور از سطح، کل مساحت اتاق خواهد بود. اگر شما می‌خواهید که روشنایی ناشی از LED را برای پیشخوان آشپزخانه تان مشخص کنید، برای محاسبه سطحی که تحت تابش قرار میگیرد باید اینگنه عمل کنید: 

طول پیشخوان x عرض آن

همگامی که همه این مقادیر را محاسبه کردید، محاسبه گر روشنایی برای شما محاسبه خواهد کرد که در مجموع به چند lumen احتیاج دارید. ما از فرمول زیر استفاده میکنیم:

lumens = lux x  مساحت

شما می‌توانید از واحد های روشنایی مختلف، مثل lux یا foot candle استفاده کنید. اگر می‌خواهید واحد ها را بهم تبدیل کنید، به یاد داشته باشید که هر foot candle معادلlux ۷۶۴/۱۰ است. 

فرمول محاسبه روشنایی

هنگامی که تعداد لومن های مورد نیازتان را محاسبه کردید، آنگاه می‌توانید تعیین کنید که چه تعداد لامپ برای تامیین روشنایی مدنظر شما کافی است. برای اینکار از فرمول زیر استفاده کنید:


تعداد لامپ مورد نیاز = lumens / BL


منظور از BL تعداد lumen هایی است که یک لامپ از خود ساطع می‌کند. شما می‌توانید این عدد را بر روی بسته بندی لامپ مشاهده کنید. BL نماینده بهتری نسبت به توان، برای تخمین میزان درخشندگی لامپ است. این نکته را نیز باید در نظر داشت که لامپ های LED  برق کمتری ( توان (w) کمتر ) نسبت به لامپ های روشنایی معمولی مصرف می‌کنند.


سفارش برقکاری آنلاین
 02133924086 - 02133924096 مشاوره رایگان توسط بهترین برقکارها


طریقه استفاده از محاسبه گر روشنایی بکمک یک مثال :


1.    مساحتی از خانه که می‌خواهید روشنایی آن را محاسبه کنید، انتخاب کنید. برای مثال فرض کنید می‌خواهید نور مورد نیاز برای آشپزخانه و پیشخوان آشپزخانه تان را محاسبه کنید. 
2.    میزان روشنایی بهینه را چک کنید. برای کل فضای آشپزخانه lux ۱۰۸ و پیشخوان آشپزخانه lux  ۵۳۸ می‌باشد. 
3.    ابعاد فضایی که می‌خواهید روشنایی آن را محاسبه کنید، تعیین کنید. کل فضای آشپزخانه مستطیلی به طول ۴ متر و عرض ۵/۲ متر است لذا شما می‌توانید مساحت را به شکل زیر محاسبه کنید:
A1 = 4 * 2.5 = 10 m2

پیشخوان آشپزخانه نیز دارای طول ۴ متر و عرضی معادل ۶۰ سانتی متر  می‌باشد لذا مساحت آن بشکل زیر محاسبه می‌شود:

A2 = 4 * 0.6 = 2.4 m2
4.    میزان روشنایی مورد نیاز را در مساحت ضرب کنید تا تعداد lumen های مورد نیاز را بدست آید.

L1 = 108 * 10 = 1080 lumens

L2 = 538 * 2.4 = 1291 lumens

5.    نوع لامپی که می‌خواهید استفاده کنید را تعیین کنید. برای مثال فرض کنیم که شما می‌خواهید از لامپ های روشنایی معمولی 800 lumens برای آشپزخانه و چراغ های LED  کوچک که 200 lumens از خود ساطع می‌کنند برای پیشخوان آشپزخانه استفاده کنید.
6.    تعداد کل lumen  های لامپ ها را بر میزان روشنایی ای که از خود ساطع می‌کنند تقسیم کنید و عدد را به سمت بالا گرد کنید تا تعداد لامپ های مورد نیاز بدست آید.
N1 = 1080 / 800 => 2 لامپ
N2 = 1291 / 200 => 7 لامپ

شما به 2 لامپ ( هرکدام 800 lumens) برای روشنایی آشپزخانه و 7 لامپ LED (هرکدام 200 lumens) برای روشنایی پیشخوان آشپزخانه احتیاج دارید.


در جدول زیر میتوانید میزان لومن مور نیازتون رو برای سه تایپ لامپ های رشته ای، هالوؤن و ال ای دی مشاهده کنید.

مقایسه لومن بر وات انواع لامپ ها
1300+ 900+ 700+ 400+ 220+ میزان روشنایی (لومن)
100 وات 75 وات 60 وات 40 وات 25 وات لامپ رشته ای
70 وات 53 وات  42 وات 28 وات 18 وات هالوژن
18 وات 13 وات 10 وات 6 وات 4 وات ال ای دی (LED)

 

حال تمامی این محاسبات را کنار گذاشته و به راحتی از محاسبه گر روشنایی که در کنار همین پست (سمت چپ یا پایین مقاله) قرار داره استفاده کنید و یا برای راهنمایی های بیشتر با شماره های ما تماس بگیرید :
021-33924086 | 021-33924096 | 021-33980157

 


اگر اکنون برای شما سوال پیش آمده که هزینه ی برق مصرفی برای تامین این روشنایی چقدر است نگاهی به "محاسبه گر هزینه برق مصرفی" بیندازید.

منبع : https://www.omnicalculator.com/everyday-life/lighting#using-the-foot-candle-calculator-an-example
مترجم : پرستو کلایه
بازطراحی و ساخت نرم افزار محاسبه گر روشنایی : برقکاران

0 / 5

نویسنده

تیم تحریریه برقکاران

تیم تحریریه برقکاران متشکل از نویسنده ها و طراح ها و علاقمندان به نوشتن هست، که سعی داره به طور تخصصی و مستمر مطالب مفید و به روز در مورد برقکاری و برق و تکنولوژی های وابسته به اون بنویسه. ما تو این مورد اعتقاد داریم که مطالب مفید و کاربردی میتونه برای ما بیشتر از تبلیغات با هزینه‌های هنگفت بازگشت داشته باشه و به یاد بازدید کننده ها بمونه که برقکارآن چیه و داره چه فعالیتی رو انجام میده. امیدواریم نوشته ها و مطالب وبلاگ مفید باشه و کاربردی. منتظر نظرات ارزشمند شما هم هستیم.

دیدگاه شما

0 دیدگاه
منتظر دیدگاههای ارزشمند شما هستیم

پست‌های پیشنهادی ما

محاسبه روشنایی

lux
متر
متر
متر مربع
کلیک کنید و انتخاب کنید
lm
عدد

مشاوره رایگان

اطلاعات خواسته شده را برای ما ارسال کنید تا همکاران ما در کوتاه‌ترین زمان ممکنه با شما تماس حاصل فرمایند.
برقکاران
شماره تماس مستقیم برقکاران 021-33924086 | 021-33924096
آدرس ایمیل برقکاران InfoAtBarghkaron.com
بستن

پروفایل کاربری

لیست علاقمندی‌ها

نظرات من

بازدیدهای اخیر

پشتیبانی

ما معتقدیم که نظرات, پیشنهادات و انتقادات شما تنها راه رشد ما خواهد بود.

همچنین شماره‌های تماس 33924086-021 , 33924096-021 برای تماس مستقیم با تیم پشتیبانی در نظر گرفته شده است.

Made with

`

by BarghkarOn

© 2018 BarghkarOn. All rights reserved.

عملیات با موفقیت انجام شد